


RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
S E J A R A H 
TAHUN EMPAT
| 
   
DISEDIAKAN OLEH 
PELAJAR 
................................................. 
PISMP (SEJARAH) JAN. 2013 
SEMESTER 5 
 | 
  
   
DISEMAK OLEH  
GURU PEMBIMBING 
 | 
  
   
DISAHKAN OLEH  
GURU BESAR 
 | 
  
   
          DISEMAK OLEH 
PENSYARAH PENYELIA 
 | 
 
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (RPH) SEJARAH TAHUN EMPAT
| 
   
Tarikh (Hari)  
Masa 
Tahun / Kelas 
Bilangan Murid 
 | 
  
   
: 
 | 
  
   
10 Januari 2014
  (Jumaat) 
0830 – 0900 (30
  minit) 
4 Merah 
25 orang 
 | 
 
| 
   
Tema  
Tajuk  
Standard
  Kandungan 
Standard Pembelajaran 
 | 
  
   
: 
: 
: 
: 
 | 
  
   
SEJARAH AWAL NEGARA 
3.   ZAMAN
  PRASEJARAH 
3.1   Kehidupan
  manusia prasejarah 
3.1.5 dan K 3.1.8 
 | 
 
| 
   
Objektif
  Pembelajaran  
 | 
  
   
: 
 | 
  
   
Pada akhir pelajaran murid dapat: 
1.      Menyatakan dan menerangkan kepercayaan manusia prasejarah. 
2.      Menyenaraikan dan menyatakan sekurang-kurangnya enam sikap manusia
  prasejarah yang boleh dicontohi berdasarkan video dan slaid pengajaran dan pembelajan
  yang dipaparkan oleh guru. 
 | 
 
| 
   
Kemahiran Pemikiran Sejarah (KPS) 
 | 
  
   
: 
 | 
  
   
Isu dan masalah
  masa lalu 
–      mengkaji sebab-musabab 
–      melihat perubahan dan kesinambungan 
–      melihat sebab dan akibat 
 | 
 
| 
   
Elemen Merentas
  Kurikulum (EMK) 
 | 
  
   
: 
: 
 | 
  
   
Teknologi
  Maklumat dan Komunikasi (TMK) 
Nilai Murni    : Kerjasama, kerajinan dan
  bertanggungjawab 
Aplikasi TKP : Interpersonal,
  verbal linguistik dan visual ruang 
 | 
 
| 
   
Bahan Bantu
  Mengajar (BBM) 
 | 
  
   
: 
 | 
  
   
Laptop dan LCD
  Projektor,  
Pakej Slaid
  Pengajaran dan Pembelajaran,  
Lembaran Kerja  
 | 
 
| 
   | 
 
PROSEDUR
PELAKSANAAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
| 
   
Langkah 
 | 
  
   
Standard Pembelajaran / 
Isi Pelajaran 
 | 
  
   
Aktiviti Pengajaran 
dan Pembelajaran 
 | 
  
   
BBM / EMK / KPS 
Catatan 
 | 
 
| 
   
Set Induksi 
(5 minit) 
 | 
  
   
Menayangkan klip
  video berkaitan dengan manusia zaman prasejarah. “Zaman Prasejarah” 
 
-       Paleolitik 
-       Neolitik 
-       Logam 
 
Tajuk Pelajaran: Zaman Prasejarah 
Isi Pelajaran: 
·Kepercayaan manusia prasejarah 
·Sikap manusia prasejarah 
 | 
  
   
1. 
  Guru memastikan
  semua murid dalam keadaan sedia memberi tumpuan  dan perhatian. 
2. 
  Guru menerangkan
  dengan lebih lanjut mengenai isi kandungan video yang telah di tunjukkan
  sebentar tadi. 
-      
  Menerangkan
  kegiatan dan peralatan yang digunakan dan mengaitkan dengan nilai kerajinan,
  berdikari, berusaha dan lain-lain 
-      
  menjelaskan
  kepercayaan yang telah diamalkan oleh mereka 
3. 
  Guru mengaitkan isi
  kandungan video dengan tajuk pelajaran.dan seterusnya memperkenalkan tajuk
  pelajaran 
 | 
  
   
BBM 
Laptop  
LCD Projektor  
Pakej Slaid P&P 
EMK 
Teknologi
  maklumat dan komunikasi 
Nilai kerjasama
  dan bertanggungjawab 
Kecerdasan
  Visual Ruang 
 | 
 
| 
   
Langkah 1 
(10 minit) 
 | 
  
   
1.   Menyatakan kepercayaan manusia
  prasejarah 
a.   Kepercayaan manusia prasejarah 
 
 
 
 
-       kepercayaan animisme 
-       upacara perkuburan 
-       mayat dikebumikan bersama barang-barang 
-       manusia perak dikebumikan kaki
  berlipat 
 
-       Kepercayaan animisme (menyembah batu,
  matahari, pokok dan lain-lain) 
-       upacara perkuburan 
 
-       mempunyai adat resam, kepercayaan dan
  pegangan hidup 
-       menjalankan penebumian menggunakan
  kepingan batu 
  | 
  
   
1.  
  Guru menerangkan perkara-perkara berikut kepada murid
  dengan bantuan Slaid Pengajaran dan Pembelajaran yang dipaparkan melalui LCD
  Projektor 
 
2.  
  Murid mendengar penerangan guru sambil mencatat isi-isi
  penting dalam buku catatan atau pada kertas kosong. 
3.  
  Murid melihat gambar-gambar yang terdapat di dalam
  slide 
 | 
  
   
BBM 
Laptop  
LCD Projektor  
Pakej Slaid P&P 
KAEDAH/TEKNIK 
Model Ekspositori 
(Kaedah Penerangan) 
EMK 
Teknologi
  maklumat dan komunikasi 
Nilai Bertanggungjawab 
Kecerdasan
  Visual Ruang 
KPS 
Isu dan masalah
  masa lalu 
–      mengkaji sebab-musabab 
–      melihat perubahan dan kesinambungan 
–      melihat sebab dan akibat 
 | 
 
| 
   
Langkah 2 
(5 minit) 
 | 
  
   
2.  Menyatakan sikap manusia
  prasejarah yang boleh dicontohi 
  | 
  
   
1.      Murid dibahagikan kepada beberapa
  kumpulan kecil  
2.      Murid diminta menyebut contoh sikap
  manusia prasejarah yang dikenalpasti melalui penerangan guru dan gambar pada
  slide penerangan guru 
3.      Murid bergilir-gilir memberikan contoh sikap yang mereka perolehi
  daripada slide penerangan kehidupan manusia zaman prasejarah. 
4.      Wakil kumpulan melaporkan hasil kerja
  dengan bantuan peta minda/  
pengurusan grafik. 
5.      Guru membuat rumusan isi pelajaran
  dan seterusnya menerapkan nilai tersebut di dalam kehidupan seharian. 
 | 
  
   
BBM 
Laptop  
LCD Projektor  
Pakej Slaid P&P
   
KAEDAH/TEKNIK 
Perbincangan
  Kumpulan (Roundtable) 
EMK 
Teknologi maklumat
  dan komunikasi 
Nilai Bekerjasama 
Kecerdasan Interpersonal
  & verbal linguistik 
 | 
 
| 
   
Langkah 3 
(5 minit) 
 | 
  
   
Pentaksiran Formatif 
Aktiviti soal
  jawab tentang: 
·Kepercayaan manusia prasejarah 
  | 
  
   
Contoh-contoh Soalan  
a)    
  Berikan empat
  tahap Zaman Prasejarah di dunia? 
b)     Apakah peringkat zaman prasejarah
  yang dilalui oleh Malaysia? 
c)     Nyatakan contoh kepercayaan manusia
  zaman prasejarah? 
d)     Apakah yang dimaksudkan dengan
  kepercayaan animisme? 
e)     Nyatakan empat contoh sikap manusia prasejarah
  yang boleh dicontohi 
 | 
  
   
BBM 
Laptop  
LCD Projektor  
Pakej Slaid
  P&P 
(Soalan-soalan) 
EMK 
Teknologi
  maklumat dan komunikasi 
Nilai Bertanggungjawab 
Kecerdasan
  Verbal-Linguistik 
 | 
 
| 
   
Penutup 
(5 minit) 
 | 
  
   
1.   Penutup Kognitif 
1.1 Rumusan Isi Pelajaran 
·Kepercayaan manusia prasejarah 
 
1.2 Aktiviti
  Susulan 
      Lembaran Kerja sebagai aktiviti susulan
  dan  
      pengukuhan  
2.  Penutup Sosial 
  | 
  
   
1.  
  Guru merumuskan isi kandungan pelajaran yang telah
  dipelajari dengan bantuan persembahan powerpoint. 
2.  
  Ketua kumpulan diminta mengedarkan lembaran kerja
  kepada ahli-ahli pasukan masing-masing. 
3.  
  Guru menimbulkan perasaan pencapaian murid dan
  memberikan peneguhan positif 
4.  
  Guru mengaitkan pelajaran hari ini dengan pelajaran yang
  akan datang. 
 | 
  
   
BBM 
Laptop  
LCD Projektor  
Pakej Slaid P&P 
Lembaran Kerja  
EMK 
Teknologi
  maklumat dan komunikasi 
Nilai
  Bertanggungjawab 
 | 
 
| 
   
Disemak oleh Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia 
Tandatangan : 
Nama            : 
Tarikh            : 
 | 
  
   
Disahkan oleh Guru Besar 
Tandatangan : 
Nama            : 
Tarikh            : 
 | 
 
No comments:
Post a Comment