. Amoi Chantek: RPH SEJARAH TAHUN 5 LENGKAP Source: http://www.amronbadriza.com/2012/10/cara-membuat-anti-copy-paste-di-blog.html#ixzz2Q2hwp6eP

Thursday 7 September 2017

RPH SEJARAH TAHUN 5 LENGKAP

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (RPH) SEJARAH TAHUN LIMA
Tarikh (Hari)
Masa
Tahun / Kelas
Bilangan Murid
:
:
:
:
12 Ogos 2015
0910-1010
5 Merah
39 Orang
Tema
Tajuk
Standard Kandungan (SK)
Standard Pembelajaran (SP)
:
:
:
:
Identiti Negara Kita
9 Identiti Negara Kita
9.2 Bendera Kebangsaan
9.2.3,  dan K 9.2.6
Objektif Pembelajaran  (OP)
:
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.    Menyatakan makna warna bendera dan lambang pada bendera dengan tepat melalui perbincangan kumpulan.
2.    Menyatakan empat tujuan bendera kebangsaan bendera kebangsaan dikibarkan melalui perbincangan kumpulan.
Kemahiran Pemikiran Sejarah (KPS)
:
Imaginasi dan Empati- Imaginasi secara visual
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)

:
:
:
Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni (NM)               :   Kerjasama , Berdikari dan Kerajinan
Aplikasi TKP (TKP)          :   Kecerdasan Visual-Ruang, Intrapersonal, Verbal-Linguistik
Kemahiran Berfikir (KBF) :   Menjana Idea dan Menerangkan sebab
Bahan Bantu Mengajar
:
Komputer riba, Gambar, pembesar suara, peta i-think, puzzle

PROSEDUR PELAKSANAAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Langkah

Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran
dan Pembelajaran
KAEDAH/TEKNIK /
BBM / EMK / KPS

Set Induksi
(5    minit)


Lagu ‘Saya Anak Malaysia’
·           Kaum di Malaysia.
·           Perpaduan yang terdapat di Malaysia.


Tajuk : Bendera Kebangsaan
Isi Pelajaran:
·         Menyatakan makna warna dan lambang pada bendera kebangsaan.
·         Menyatakan tujuan bendera kebangsaan dikibarkan



1.  Guru menggunakan quiet signal untuk memastikan semua murid memberi tumpuan dan perhatian.

2.  Murid-murid mendengar lagu ‘Saya Anak Malaysia’ dahulu. Kemudian, murid diminta berdiri untuk sama-sama menyanyikan lagu  tersebut.  

3.  Murid diminta untuk menyatakan apa yang difahami melalui lagu tersebut.

4.  Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran dan seterusnya memperkenalkan tajuk pelajaran.


KAEDAH/TEKNIK
Nyanyian

EMK
TMK
NM   - Bekerjasama
TKP  - Kecerdasan Visual-Ruang, Verbal-Linguistik, Intrapersonal

Langkah 1
(30 minit)


1.   Menyatakan makna warna dan lambang pada bendera kebangsaan.
·         Warna Kuning- Melambang kesetiaan rakyat kepada Raja dan Negara.
·         Warna Putih – Melambang keluhuran dan keikhlasan
·         Warna Biru – Melambangkan rakyat yang hidup rukun dan damai.
·         Warna Merah – Melambangkan keberanian, kesanggupan dan kegagahan dan kegigihan rakyat menghadapi cabaran.
·         14 Jalur – Merujuk kepada gabungan 13 negeri dan sebuah Wilayah Persekutuan.
·         Bulan Sabit – Melambangkan Islam sebagai agama rasmi.
·         Bintang pecah 14 – melambangkan gabungan 13 negeri dan sebuah Wilayah Persekutuan.

KPS:   Elemen Asas Sejarah
Imaginasi secara visual – membayangkan warna dan lambang yang ada pada bendera






1.    Murid akan duduk ke dalam kumpulan yang telah diagihkan. Setiap kumpulan akan diberikan satu set puzzle gambar bendera kebangsaan.
2.    Murid akan diberikan masa selama 3 minit untuk menyelesaikan puzzle tersebut bersama-sma.

3.    Kemudian, murid akan mencari makna warna dan lambang pada bendera kebangsaan berdasarkan kad imbas.

4.    Murid akan membentangkan hasil kerja kumpulan.

5.    Guru menilai tahap penguasaan murid terhadap standard pembelajaran 9.2.3 melalui soalan-soalan kuiz yang diberikan secara lisan. 
a.     Apakah maksud warna merah pada bendera?
b.     Apakah maksud warna putih pada bendera?
c.     Apakah maksud warna biru pada bendera?
d.     Apakah maksud warna kuning pada bendera?
e.     Apakah maksud lambang bulan sabit, bintang pecah 14 dan jalur 14 pada bendera?

6.    Guru membuat rumusan dan seterusnya menerapkan nilai bertanggungjawab.

KAEDAH/TEKNIK
Kaedah Perbincangan kumpulan.

BBM
Puzzle, buku teks, kad imbas
EMK
TMK
NM  - Berkerjasama
TKP - Kecerdasan Visual-Ruang, Verbal Linguistik
KPS
Imaginasi dan Empati-
 Imaginasi secara visual

Langkah 2
(20 minit)


2.    Tujuan bendera kebangsaan dikibarkan
·         Semangat patriotik
·         Menjaga nama baik di dunia
·         Lambang kemegahan
·         Sayang kepada negara
·         Melahirkan rasa bangga

  1. Murid diberikan satu set puzzled dan soalan kuiz untuk diselesaikan bersama.

  1. Secara berkumpulan pelajar akan menyelesaikan soalan kuiz yang berkaitan dengan tujuan bendera kebangsaan dikibarkan kepada pemimpin terdahulu berdasarkan puzzle tersebut.

  1. Kemudian, guru akan bersama-sama murid untuk membincangkan hasil kumpulan tersebut.

4.    Guru membuat rumusan dan seterusnya menerapkan nilai kerjasama.

KAEDAH/TEKNIK
Kaedah Perbincangan Kumpulan

BBM
Peta i-think
Soalan Kuiz
Puzzle

EMK
TMK
NM  - Berkerjasama dan berdikari
TKP – Kecerdasan Visual-Ruang, Verbal-Linguistik, Intrapersonal






Penutup
(5 minit)

1.     Penutup Kognitif

Isi Kandungan Pelajaran
·         Nama bendera kebangsaan
·         Kronologi penciptaan bendera kebangsaan
·         Tujuan mengibarkan bendera kebangsaan

2.     Penutup Sosial
  • Perasaan pencapaian
  • Peneguhan positif
  • Membuat perkaitan
  • Perasaan ingin tahu

3.     Aktiviti Susulan
·         Latihan SJH/2
         (S.P9.2.3 dan K 9.2.6)



1.   Guru merumuskan keseluruhan isi kandungan pelajaran dengan bantuan peta i-think dan gambar bendera.

2.   Guru menimbulkan perasaan pencapaian murid dan memberikan peneguhan positif

3.   Guru mengaitkan pelajaran hari ini dengan pelajaran yang akan datang.

4.   Material monitor mengambil Latihan SJH/2 dari meja guru dan mengedarkannya kepada ahli-ahli kumpulan masing-masing.

5.   Latihan SJH/ 2 perlu disiapkan dan dihantar kepada guru pada keesokan harinya.


BBM
Peta i-think
Gambar bendera kebangsaan
Latihan SJH/2


EMK
TMK
NM - Kerajinan







Disemak oleh Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia





Tandatangan :
Nama            :
Tarikh            :
Disahkan oleh Guru Besar





Tandatangan :
Nama            :
Tarikh            :




No comments:

Post a Comment