RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (RPH) SEJARAH TAHUN LIMA
Tarikh (Hari)
Masa
Tahun / Kelas
Bilangan Murid
|
:
:
:
:
|
12 Ogos 2015
0910-1010
5 Merah
39 Orang
|
Tema
Tajuk
Standard Kandungan (SK)
Standard Pembelajaran (SP)
|
:
:
:
:
|
Identiti Negara Kita
9 Identiti Negara Kita
9.2 Bendera Kebangsaan
9.2.3, dan K
9.2.6
|
Objektif Pembelajaran (OP)
|
:
|
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1. Menyatakan makna
warna bendera dan lambang pada bendera dengan tepat melalui perbincangan
kumpulan.
2. Menyatakan
empat tujuan bendera kebangsaan bendera kebangsaan dikibarkan melalui
perbincangan kumpulan.
|
Kemahiran Pemikiran Sejarah (KPS)
|
:
|
Imaginasi dan Empati- Imaginasi
secara visual
|
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
|
:
:
:
|
Teknologi Maklumat dan Komunikasi
(TMK)
Nilai Murni (NM) : Kerjasama , Berdikari dan Kerajinan
Aplikasi TKP (TKP) :
Kecerdasan Visual-Ruang, Intrapersonal, Verbal-Linguistik
Kemahiran Berfikir (KBF) : Menjana Idea dan Menerangkan sebab
|
Bahan Bantu Mengajar
|
:
|
Komputer riba, Gambar, pembesar
suara, peta i-think, puzzle
|
|
PROSEDUR PELAKSANAAN PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
Langkah
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran
dan Pembelajaran
|
KAEDAH/TEKNIK /
BBM / EMK / KPS
|
Set Induksi
(5
minit)
|
Lagu ‘Saya Anak Malaysia’
·
Kaum
di Malaysia.
·
Perpaduan
yang terdapat di Malaysia.
Tajuk : Bendera
Kebangsaan
Isi
Pelajaran:
·
Menyatakan
makna warna dan lambang pada bendera kebangsaan.
·
Menyatakan
tujuan bendera kebangsaan dikibarkan
|
1.
Guru
menggunakan quiet signal untuk
memastikan semua murid memberi tumpuan dan perhatian.
2.
Murid-murid
mendengar lagu ‘Saya Anak Malaysia’ dahulu. Kemudian, murid diminta berdiri
untuk sama-sama menyanyikan lagu
tersebut.
3.
Murid
diminta untuk menyatakan apa yang difahami melalui lagu tersebut.
4.
Guru
mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran dan seterusnya memperkenalkan
tajuk pelajaran.
|
KAEDAH/TEKNIK
Nyanyian
EMK
TMK
NM - Bekerjasama
TKP - Kecerdasan Visual-Ruang,
Verbal-Linguistik, Intrapersonal
|
Langkah 1
(30
minit)
|
1. Menyatakan makna warna dan lambang pada bendera
kebangsaan.
·
Warna Kuning- Melambang kesetiaan rakyat kepada Raja dan Negara.
·
Warna Putih – Melambang keluhuran dan keikhlasan
·
Warna Biru – Melambangkan rakyat yang hidup rukun dan damai.
·
Warna Merah – Melambangkan keberanian, kesanggupan dan kegagahan dan
kegigihan rakyat menghadapi cabaran.
·
14 Jalur – Merujuk kepada gabungan 13 negeri dan sebuah Wilayah
Persekutuan.
·
Bulan Sabit – Melambangkan Islam sebagai agama rasmi.
·
Bintang pecah 14 – melambangkan gabungan 13 negeri dan sebuah Wilayah
Persekutuan.
KPS: Elemen Asas Sejarah
Imaginasi secara visual –
membayangkan warna dan lambang yang ada pada bendera
|
1. Murid akan duduk ke dalam kumpulan yang telah
diagihkan. Setiap kumpulan akan diberikan satu set puzzle gambar bendera
kebangsaan.
2. Murid akan diberikan masa selama 3 minit untuk
menyelesaikan puzzle tersebut bersama-sma.
3.
Kemudian, murid akan mencari makna warna dan lambang
pada bendera kebangsaan berdasarkan kad imbas.
4.
Murid akan membentangkan hasil kerja kumpulan.
5.
Guru menilai tahap penguasaan murid terhadap standard
pembelajaran 9.2.3 melalui soalan-soalan kuiz yang diberikan secara
lisan.
a.
Apakah
maksud warna merah pada bendera?
b.
Apakah
maksud warna putih pada bendera?
c.
Apakah
maksud warna biru pada bendera?
d.
Apakah
maksud warna kuning pada bendera?
e.
Apakah
maksud lambang bulan sabit, bintang pecah 14 dan jalur 14 pada bendera?
6.
Guru membuat rumusan dan seterusnya menerapkan nilai
bertanggungjawab.
|
KAEDAH/TEKNIK
Kaedah Perbincangan kumpulan.
BBM
Puzzle, buku teks, kad imbas
EMK
TMK
NM
- Berkerjasama
TKP - Kecerdasan Visual-Ruang,
Verbal Linguistik
KPS
Imaginasi dan Empati-
Imaginasi secara visual
|
Langkah 2
(20
minit)
|
2. Tujuan bendera
kebangsaan dikibarkan
·
Semangat
patriotik
·
Menjaga nama baik
di dunia
·
Lambang kemegahan
·
Sayang kepada
negara
·
Melahirkan rasa
bangga
|
4. Guru membuat rumusan dan
seterusnya menerapkan nilai kerjasama.
|
KAEDAH/TEKNIK
Kaedah Perbincangan Kumpulan
BBM
Peta i-think
Soalan Kuiz
Puzzle
EMK
TMK
NM
- Berkerjasama dan berdikari
TKP – Kecerdasan Visual-Ruang,
Verbal-Linguistik, Intrapersonal
|
Penutup
(5
minit)
|
1.
Penutup Kognitif
Isi Kandungan Pelajaran
·
Nama
bendera kebangsaan
·
Kronologi
penciptaan bendera kebangsaan
·
Tujuan
mengibarkan bendera kebangsaan
2.
Penutup Sosial
3.
Aktiviti Susulan
·
Latihan SJH/2
(S.P9.2.3 dan K 9.2.6)
|
1. Guru merumuskan keseluruhan isi kandungan pelajaran
dengan bantuan peta i-think dan gambar bendera.
2. Guru menimbulkan perasaan pencapaian murid dan
memberikan peneguhan positif
3. Guru mengaitkan pelajaran hari ini dengan pelajaran
yang akan datang.
4. Material
monitor mengambil Latihan
SJH/2 dari meja guru dan mengedarkannya kepada ahli-ahli kumpulan
masing-masing.
5. Latihan SJH/ 2 perlu disiapkan dan dihantar kepada guru
pada keesokan harinya.
|
BBM
Peta i-think
Gambar bendera kebangsaan
Latihan SJH/2
EMK
TMK
NM - Kerajinan
|
Disemak oleh Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia
Tandatangan :
Nama :
Tarikh
:
|
Disahkan oleh Guru Besar
Tandatangan :
Nama :
Tarikh
:
|
No comments:
Post a Comment