RANCANGAN
PELAJARAN HARIAN
S E J A R A H
TAHUN EMPAT
|
Disediakan oleh
MOR EDDIN BIN MORTADA
Kumpulan PISMP (SJH) Ambilan Januari 2013
Institut Pendidikan Guru Kampus Rajang
96509 Bintangor
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (RPH) SEJARAH TAHUN EMPAT
Tarikh (Hari)
Masa
Tahun / Kelas
Bilangan Murid
|
:
:
:
:
|
6 Ogos 2015
(Khamis)
0845 – 0945 (60
minit)
4 Melur
34 Orang
|
Tema
Tajuk
Standard Kandungan (SK)
Standard Pembelajaran (SP)
|
:
:
:
:
|
SEJARAH AWAL NEGARA
5.
TOKOH-TOKOH TERBILANG KESULTANAN MELAYU MELAKA
5.1 Tokoh-tokoh Terbilang Kesultanan Melayu
Melaka
5.1.3 K5.1.6
|
Objektif Pembelajaran (OP)
|
:
|
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.
Menyatakan peranan jawatan Sultan,
Bendahara dan Laksamana dalam membangunkan Kesultanan Melayu Melaka
berdasarkan maklumat daripada slaid yang dipaparkan
2.
Menyatakan sekurang-kurangnya 5
kepentingan menghargai tokoh-tokoh terbilang KMM berdasarkan penerangan
daripada guru.
|
Kemahiran Pemikiran Sejarah (KPS)
|
:
|
Elemen Asas
Sejarah
-
Tokoh
-
Peristiwa
|
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)
|
:
:
:
|
Teknologi
Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni (NM)
: Keberanian,
bertanggungjawab, adil dan kebijaksanaan
Aplikasi TKP (TKP) : Interpersonal dan Verbal-linguistik
Kemahiran
Berfikir (KBF) : Menjana Idea dan menerangkan sebab
|
Bahan Bantu Mengajar
(BBM)
|
:
:
:
:
|
Komputer riba
Projektor LCD
Pakej Slaid
Pengajaran dan Pembelajaran
Latihan SJH/01
|
|
PROSEDUR PELAKSANAAN
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
LANGKAH
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI PENGAJARAN
DAN PEMBELAJARAN
|
KAEDAH / TEKNIK /
BBM / EMK / KPS
|
Set Induksi
(5 minit)
|
Gambar
Yang Dipertuan Agong: Almu'tasimu
Billahi Muhibbuddin Tuanku Al-Haj Abdul Halim Mu'adzam Shah ibni Almarhum
Sultan Badlishah
Perdana Menteri: Dato Seri Najib Tun
Abdul Razak
Ketua Polis Negara: Tan Sri Khalid Abu
Bakar
Tajuk : Tokoh-tokoh terbilang Kesultanan Melayu Melaka
Isi Pelajaran:
·Peranan jawatan tokoh-tokoh terbilang Melaka seperti Sultan, Bendahara
dan Laksamana
|
1. Guru menggunakan quiet signal untuk memastikan semua murid memberi tumpuan dan
perhatian.
2. Guru memaparkan gambar Yang Di
Pertuan Agong, Perdana Menteri dan Menteri Pertahanan di slaid
3. Guru meminta pelajar untuk mengenal
pasti siapakah yang dipaparkan dalam gambat tersebut
4. Guru bertanya kepada pelajar
tugas-tugas mereka
5. Guru mengaitkan jawapan murid dengan
isi pelajaran dan seterusnya memperkenalkan tajuk pelajaran
|
KAEDAH/TEKNIK
Teknik Penerangan
BBM
Komputer riba
Projektor LCD
Pakej Slaid PdP
EMK
TMK
NM - Bertanggungjawab
TKP - Menjana Idea
|
Langkah 1
(30 minit)
|
1. Peranan jawatan tokoh terbilang
dalam membangunkan Kesultanan Melayu Melaka
a. Peranan Sultan (Parameswara)
·
Berbincang dengan para pembesar
bagi melaksanakan sistem pentadbiran yang sistematik
·
Menerima sembah demi mengukuhkan
kedaulatan raja
·
Sultan menerima kedatangan
pedagang luar bagi memajukan perdagangan di Melaka
·
Menganugerahkan watikah kepada
diplomat asing bagi menjalinkan hubungan diplomatik dengan kuasa asing
·
Menjaga keamanan
·
Menjadi imam semasa sembahyang
bagi memartabatkan agama Islam
·
Memanggil ulama ke Istana untuk
mengajar agama Islam bagi menggalakkan perkembangan ilmu pengetahuan
·
Memperluaskan jajahan takluk
b. Peranan Bendahara
·
Penasihat Sultan dalam pentadbiran
dan pengurusan Melaka
·
Pemimpin angkatan tentera
·
Ketua Diplomat
·
Penjaga keselamatan Sultan
·
Pemangku Sultan apabila Sultan
gering atau keluar negara
·
Pembantu Sultan dalam
mengambangkan agama islam
c. Laksamana
·
Menjaga keselamatan perairan
Kesultanan Melayu Melaka
·
Menjadi utusan diplomat
·
Menjadi pengawal peribadi Sultan
·
Menjamin keselamatan pedagang yang
berdagang di Melaka
·
Melaksanakan perintah Sultan pada
bila-bila masa
KPS: Tokoh dan Peristiwa
|
1. Guru menerangkan isi pelajaran bagi
standard pembelajaran 5.1.3 dengan bantuan slaid pengajaran dan pembelajaran
yang dipaparkan melalui Projektor LCD
2. Murid mendengar penerangan guru
sambil mencatat isi-isi penting dalam buku catatan/kertas kosong
3. Guru menilai tahap penguasaan murid
terhadap standard pembelajaran 5.1.3 melalui soalan kuiz yang dipaparkan
melalui projektor LCD seperti berikut:
4. Guru membuat rumusan dan seterusnya menerapkan
nilai patriotik dalam diri pelajar
|
KAEDAH/TEKNIK
Kaedah Penerangan
BBM
Komputer riba
Projektor LCD
Pakej Slaid PdP
EMK
TMK
NM - Bertanggungjawab
-
Nilai Patriotik
TKP – Kecerdasan
visual
dan ruang
KPS
-
Elemen Asas sejarah
§ Peristiwa
§ Tokoh
|
Langkah 2
(20 minit)
|
2. Kepentingan
menghargai tokoh-tokoh
terbilang
Kesultanan Melayu Melaka
|
1.
Murid-murid dibahagikan kepada 4 kumpulan. Setiap
kumpulan memilih seorang ketua, pelapor, material
monitor dan pencatat.
2.
Material monitor mengambil artikel “Kepentingan
menghargai tokoh-tokoh Kesultanan Melayu Melaka”, kad manila dan pen marker
dari meja guru.
3.
Setiap kumpulan membaca artikel “Kepentingan menghargai
tokoh-tokoh Kesultanan Melayu Melaka”, berbincang dan seterusnya menyenaraikan
kepentingan menghargai tokoh-tokoh kesultanan Melayu Melaka dalam kehidupan harian pada kad manila dalam
tempoh 10 minit.
4.
Hasil kerja setiap kumpulan dipamerkan pada papan tulis
5.
Beberapa orang pelapor diminta menyatakan kepentingan
menghargai tokoh-tokoh terbilang kesultanan Melayu Melaka berdasarkan hasil
perbincangan kumpulan
6.
Guru membuat rumusan dan seterusnya menerapkan nilai berkerjasama
|
KAEDAH/TEKNIK
Kaedah Perbincangan
BBM
Komputer riba
Projektor LCD
Pakej Slaid PdP
EMK
TMK
NM - Kerjasama
TKP – Interpersonal
dan
Verbal-linguistik
KBF - Menerangkan sebab
|
Penutup
(5 minit)
|
1. Penutup
Kognitif
IsI kandungan Pelajaran 1
2. Penutup Sosial
3. Aktiviti Susulan
(SP 5.1.3 Dan
K.5.1.6)
|
1. Guru merumuskan keseluruhan isi
kandungan pelajaran dengan bantuan slaid pengajaran dan pembelajaran yang
dipaparkan melalui Projektor LCD
2. Guru menimbulkan perasaan pencapaian
murid dan memberikan peneguhan positif
3. Guru mengaitkan pelajaran hari ini
dengan pelajaran yang akan datang.
4. Material monitor mengambil Latihan SJH/01 dari meja
guru dan mengedarkannya kepada ahli-ahli kumpulan masing-masing.
5. Latihan SJH/01 perlu disiapkan dan dihantar
kepada guru pada keesokan harinya.
|
BBM
Komuter riba
Projektor LCD
Pakej Slaid PdP
Latihan SJH/01
EMK
TMK
NM - Kerajinan
|
Disemak oleh Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia
Tandatangan
:
Nama :
Tarikh :
|
Disahkan oleh Guru Besar
Tandatangan
:
Nama :
Tarikh :
|
No comments:
Post a Comment