. Amoi Chantek Source: http://www.amronbadriza.com/2012/10/cara-membuat-anti-copy-paste-di-blog.html#ixzz2Q2hwp6eP

Friday, 14 February 2014



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran         :           Bahasa Melayu
Kelas                          :           Pemulihan Tahun 2
Tarikh                         :           2 September 2010
Hari                             :           Isnin
Masa                          :           8.00 – 9.00 pagi
Bilangan Murid        :           8  orang
Tajuk                          :           Perkataan Vokal Berganding
Hasil Pembelajaran :           Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
1.    Murid-murid boleh mengeja dan membunyikan perkataan vokal berganding  dengan sebutan yang betul (Kumpulan Cerdas, Kumpulan Sederhana, Kumpulan Lambat).
2.    Murid-murid boleh membaca perkataan vokal berganding tanpa mengeja (Kumpulan Cerdas).
3.    Murid-murid boleh membaca ayat mudah dalam petikan yang mengandungi perkataan vokal berganding (Kumpulan Cerdas dan Kumpulan Sederhana).
4.    Menulis perkataan vokal berganding secara imlak (guru menyebut murid menulis).
Kemahiran                :           1.   Menyebut kemahiran vokal berganding
2.     Membatang perkataan vokal berganding
3.     Membaca petikan perkataan vocal berganding
Pengetahuan Sedia Ada   :           1.  Murid sudah mengenal huruf kecil dan huruf besar
2.    Murid dapat membezakan huruf vokal dan huruf konsonan
3.    Murid sudah menguasai kemahiran perkataan yang mengandungi diftong
Penerapan Nilai                   :           1.   Rajin berusaha
2.   Berani 
LANGKAH / MASA
ISI KANDUNGAN
AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
CATATAN

Set Induksi
(5 minit)

























Seni kata lagu :
Baca buku selalu
Mencari ilmu
Kita kan jadi pandai
Jika tak lalai

Baca buku cerita
Besar gunanya
Banyak gambar yang indah
Dalam cerita


  1. Guru mengucap selamat dan bertanya khabar semua murid

  1. Guru bertanya hobi murid-murid

  1. Guru menayang senikata lagu

  1. Guru menyanyi lagu sambil membuat gerakan yang bersesuaian dengan lagu diiringi muzik yang dimainkan melalui tayangan power point

  1. Murid menyanyi bersama-sama guru berserta gerakan

  1. Guru menerangkan kepada murid kebaikan membaca




Teknik :
Nyanyian dan gerakan

Nilai :
Mendengar arahan, rajin berusaha

BBM :
Senikata lagu dalam bentuk power point


Langkah 1
(15 minit)


1. Kemahiran vokal berganding ’kv+vk’ berserta contoh :
a)    aa – taat, saat
b)    ai – baik, kait
c)    au – laut, lauk
d)    ia – liat, diam
e)    iu – liut, cium
f)     ua – buat, suam
g)    ui – kuih, cuit

2. Perkataan-perkataan vokal berganding ’kv+vk’ berserta gambar
Bu + as = Buas
 
            
a)

La + ut = Laut
 
         
 b)


Bu + ah = Buah
 
 

c)

Du + it = Duit
 
           
d)
       


Ka + il = Kail
 
 

e)

  1. Guru meminta murid menyebut   huruf vokal beramai-ramai.

  1. Guru meminta murid menyebut huruf konsonan beramai-ramai

  1. Guru memberitahu murid-murid mereka akan mempelajari perkataan yang menggabungkan huruf  konsonan, vokal, vokal dan konsonan

  1. Guru menayangkan slaid perkataan mengandungi huruf vokal berganding

  1. Murid-murid mengeja dan menyebut perkataan selepas

  1. Latih tubi



Teknik :
Mengeja dan menyebut

Nilai :
Mendengar arahan

BBM :
Perkataan vokal berganding berserta contoh bergambar  dalam bentuk power point

Langkah 2
(20 minit)
Sa + uh = Sauh
 
1. Membatang suku kata kvvk (Kumpulan Lambat)

 













a) Buah
    Ini buah.
    Ini buah epal.
    Buah epal sedap.
    Buah epal manis.


b) Daun
    Ini daun.
    Daun warna hijau.
    Pokok ada daun.

c) Duit
    Ini duit.
    Ini duit saya.
    Saya ada banyak duit.

d) Fail
    Ini fail.
    Saya ada fail.
    Fail saya tebal.
 
2. Membaca ayat mudah (Kumpulan Cerdas)
   














e)  Kail
    Ini mata kail.
    Ini mata kail saya.
    Mata kail saya tajam.
    Mata kail saya besar.

f)  Paip
     Ini paip.
     Ini paip air.
     Paip air warna biru.

g) Paus
    Ini ikan paus.
    Ikan paus besar.
    Ikan paus warna biru.

 
 











4.                                                            

5.                                       3. Mengeja dan menyebut ayat  mudah (Kumpulan Sederhana)

4. Menulis perkataan vokal berganding (Kumpulan Cerdas)
6.                                        
 























1.    Guru membahagikan murid  kepada 3 kumpulan :
a)    Kumpulan Cerdas
b)    Kumpulan Sederhana
c)    Kumpulan Lambat

2. Kumpulan Cerdas dan Sederhana diberi permainan bahasa – Jejak Labah-Labah

3. Guru memulakan kemahiran membatang suku kata dengan Kumpulan Lambat sambil menunjukkan slaid yang mengandungi vokal berganding.

4. Murid mengeja dan membatang suku kata vokal berganding dan membunyikan dengan betul dengan dipantau oleh guru

5. Murid membuat latih tubi mengeja dan menyebut perkataan yang ditayang di slaid dan membunyikannya.

7.    Murid kumpulan Lambat diberi lembaran kerja mewarna perkataan yang sama dan memadan perkataan dengan gambar.

8. Guru meneruskan pengajaran dengan Kumpulan Cerdas menggunakan bacaan bergred  yang mengandungi perkataanvokal berganding.

9.    Guru membaca petikan ayat mudah diikuti oleh murid.

10.  Setiap murid membaca ayat mudah dengan perkataan vocal berganding yang terkandung dalam kad bacaan bergred yang berbeza.

11.  Kumpulan Cerdas membuat latihan lembaran kerja dengan membina dan menulis ayat perkataan vokal berganding.

12.         Guru meneruskan aktiviti pengajaran dengan Kumpulan Sederhana. Guru menggunakan kad bacaan bergred yang sama, guru meminta murid mengeja dan menyebut ayat mudah yang mengandungi perkataan vokal berganding.

13.        Kumpulan Cerdas, Sederhana dan Lambat bergilir-gilir mengeja dan menyebut kad bacaan bergred tersebut. Langkah diulang sehingga semua murid setiap kumpulan menyebut kad bacaan bergred secara individu.

15. Murid Kumpulan Sederhana membuat latihan lembaran kerja mewarna suku kata dan menulis gabungan suku kata yang diwarna dan menanda perkataan yang sama dengan gambar. Kemudian membuat lembaran kerja melengkapkan perkataan.

Teknik :
Mengeja, mengeja, menyebut, permainan bahasa

Nilai :
Berdikari
Bekerjasama

BBM :
1. Perkataan vokal berganding bergambar  dalam bentuk power point
2. Kad bacaan bergred
3.Lembaran kerja permainan bahasa

Langkah 3
(15 minit)
Penilaian dan pengukuhan






1.    Guru menayangkan slaid yang mengandungi latihan membatangkan suku kata kvvk. Murid Kumpulan Lambat untuk membuat latihan menyesuaikan suku kata dengan menggunakan komputer riba.

2.    Guru menayangkan slaid yang mengandungi latihan menyesuai perkataan dengan gambar. Murid Kumpulan Sederhana membuat latihan di komputer riba.

3. Seorang murid Kumpulan Cepat membaca dengan kuat diikuti oleh murid yang lain

Teknik :
Interaktif komputer

Nilai :
Berani kerana benar
Berdikari

BBM :
Latihan bentuk power point

Kad bacaan bergred

Penutup
(5 minit)
 Rumusan hasil pembelajaran







1. Guru menunjukkan slaid yang mengandungi 4 perkataan vokal berganding selain daripada kvvk.

2. Murid menyebut perkataan tersebut
a)    piano
b)    hadiah
c)    piala
d)    buaya

3. Guru menayangkan klip video “Chicken Dance” dan guru meminta semua murid berdiri

    4. Murid membuat    
pergerakan seperti dalam video
Teknik :
Lisan dan gerakan

Nilai:
Kerjasama

BBM :
1.    Slaid power point
2.    Klip video


No comments:

Post a Comment